26.01.2024
Światowy Dzień Celnictwa
Agent musi być odpowiedzialny i odporny na stres
Rozmawiamy z Piotrem Mazurkiewiczem, Dyrektorem Pionu Agencji Celnej C. Hartwig Gdynia, Pełnomocnikiem Zarządu ds. Celnych
Czym zajmuje się Pion Agencji Celnej w C. Hartwig Gdynia?
Zajmujemy się przede wszystkim przygotowywaniem zgłoszeń celnych w wywozie, przewozie i imporcie i reprezentowaniem klientów C.Hartwig Gdynia SA przed organem celnym. Dodatkowo, klientom, którzy nie mają doświadczenia w tego typu formalnościach lub nie mają pewności, jak postąpić w określonej sytuacji, udzielamy porad i wskazówek, w jaki sposób w majestacie prawa optymalizować i płacić należności celno-podatkowe. Zajmujemy też się składowaniem celnym, uszlachetnianiem czynnym i biernym, a także odprawą czasową.
Ile osób liczy Twój zespół?
W Pionie jest obecnie 46 osób, w tym 41 agentów celnych. Pracujemy w kilku, istotnych z punktu widzenia usług oferowanych przez CHG, lokalizacjach – w Warszawie, Koroszczynie, Białej Podlaskiej i oczywiście w Gdańsku i w Gdyni.
Jakie korzyści daje klientom CHG działalność Pionu Agencji Celnej?
Dzięki nam klienci CHG mają pełną obsługę – zarówno spedycyjną, jak i celną – „pod jednym dachem”. Mamy bardzo doświadczony, profesjonalny zespół, który nie jedno już widział i nie jedną skomplikowaną sprawę rozwikłał, ale przede wszystkim jest na bieżąco ze wszystkimi regulacjami i wymogami celno-podatkowymi. Pracujemy według ujednoliconych procedur, co oznacza, że klienci CHG – bez względu na to, czy korzystają z usług działu LCL, FCL czy jeszcze innego – są obsługiwani w takim samym standardzie. Wszystko to sprawia, że sprawnie i bezpiecznie przeprowadzamy klienta przez wszystkie niezbędne procedury celno-podatkowe.
Czy obsługujecie też klientów, którzy nie korzystają z innych usług CHG?
Tak, zdarzają się tacy klienci. Priorytetem są jednak podmioty korzystające z usług spedycyjnych czy magazynowych CHG. Zawsze zachęcamy do skorzystania z kompleksowej oferty naszej firmy.
Jakie wymogi musi spełnić osoba, która chce pracować w agencji celnej?
Konieczny jest wpis na listę agentów celnych, prowadzony przez Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Warszawie. Kandydat musi mieć pełną zdolność do czynności prawnych i nie może być skazany prawomocnym wyrokiem za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi lub przestępstwo skarbowe. Musi też mieć udokumentowane, przynajmniej 3-letnie doświadczenie w obsłudze dokumentów celnych. Potwierdzeniem kompetencji zawodowych może być również dyplom ukończenia studiów wyższych na kierunku nauk ekonomicznych, prawnych lub technicznych, obejmującym wiedzę i umiejętności z zakresu prawa administracyjnego i finansowego, w tym prawa celnego albo świadectwo ukończenia studiów podyplomowych w analogicznym zakresie.
A jakie kompetencje czy predyspozycje powinien mieć?
Skrupulatność, cierpliwość, chęć uczenia się, odporność na stres, poczucie odpowiedzialności. Powinien umieć szukać informacji. Cenne będą też umiejętności komunikacyjne i budowania relacji opartej o zaufanie. Niezbędna jest też umiejętność utrzymywania porządku. I nie chodzi tylko o porządek na biurku :-), ale przede wszystkim w dokumentach bez względu na ich formę – papierową czy elektroniczną. Przyda się również asertywność – zwłaszcza w stosunku do tych, którzy w przepisach celnych chcieliby znaleźć „drogę na skróty”.
Co jest najtrudniejsze w pracy agenta celnego?
To praca w stresie. Pod presją czasu i często niejasnych lub zmieniających się regulacji prawnych trzeba przygotować zgłoszenie celne i je później wysłać do elektronicznego systemu celnego.
Czego jako agent celny życzyłbyś pracownikom Urzędów Celnych z okazji Światowego Dnia Celnictwa?
Podwyżek i wzmocnienia kadr :-) Dobrej współpracy z agencjami celnymi i pomoc administracji celnej w prowadzeniu legalnej działalności gospodarczej. I tradycyjnie sukcesów!
Czego życzyłbyś swojemu zespołowi i sobie?
Profesjonalnych partnerów po stronie administracji celnej, aby funkcjonariusze celni pomagali w majestacie prawa w rozwiązywaniu problemów naszych klientów, ładu prawnego w kraju i w Unii Europejskiej oraz klarownych interpretacji przepisów prawa celnego i podatkowego. I, oczywiście, satysfakcji z pracy
Dziękuję za rozmowę.