29.01.2024
Chiński Nowy Rok – zaplanuj mądrze swój biznes
W tym roku Chiński Nowy Rok – jedno z najważniejszych świąt w Państwie Środka – zaczyna się 10 lutego. Obchody trwają około 2 tygodni, ale w rzeczywistości Chiny „stoją” prawie miesiąc. Ustawowo wolny od pracy jest tydzień (w tym roku od 9 do 15 lutego), ale tradycyjne obrzędy trwają aż do 24 lutego, czyli do Święta Latarni. W tym okresie, zwanym też Świętem Wiosny, urlopy zaczynają się już na początku lutego, a Chińczycy wracają do pracy nawet dopiero na początku marca.
Podczas gdy Chińczycy świętują i podróżują po kraju, by spędzić czas z bliskimi, importerzy, którzy nie uwzględnili tej świątecznej przerwy w swoich planach, borykają się z poważnymi problemami. W tym roku sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana – ze względu na ataki rebeliantów na statki na Morzu Czerwonym i przekierowanie transportu morskiego na dłuższą trasę wokół Afryki. Wzrosły stawki frachtu, brakuje kontenerów i miejsca na statkach.
Pamiętaj o terminach i kontroli jakości
Jak na przyszłość uniknąć problemów w relacjach handlowych z chińskimi partnerami w świątecznym okresie? Przede wszystkim dobrze zaplanować – zarówno produkcję, jak i transport i wszelkie związane z nimi formalne procedury.
Dla polskich importerów ostateczny termin złożenia zamówień to połowa stycznia. Zamówiony towar musi być odebrany z magazynu, przetransportowany do portu i załadowany na statek z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli się o to nie zadba, trzeba liczyć się ze znacznymi opóźnieniami, a nawet z ryzykiem, że ładunki nie wyjdą z portu przed zakończeniem długiego świętowania. Jeśli importer nie jest w stanie odpowiednio wcześnie wysłać przesyłki transportem morskim lub „zderzy się” z przepełnieniem na statkach, może rozważyć skorzystanie z transportu kolejowego. Jest on, co prawda, droższy, ale – zwłaszcza w sytuacji, z którą mamy do czynienia w tym roku – pewniejszy, jeśli chodzi o terminowość.
W tym okołoświątecznym czasie importerzy powinni też zwrócić baczniejszą niż zwykle uwagę na kwestie związane z dokumentacją towarów. Większa liczba wysyłek i presja czasu sprawiają, że u producentów może szwankować kontrola jakości i nadzór nad specyfikacją techniczną towaru. W tym okresie szczególnie istotne jest utrzymywanie kontaktu z dostawcą.
Co po Chińskim Nowym Roku?
Zawirowania z produkcją i transportem nie kończą się tak szybko. Importerzy muszą być nadal przygotowani na opóźnienia w dostawach, które spowodowane mogą być: mniejszą wydajnością fabryk (problemy z powrotami pracowników, ponowny rozruch), kumulacją zamówień, a także brakami materiałów i komponentów do produkcji.
Bezpośrednio po Święcie Wiosny mogą też występować problemy z wycenami nowych zamówień. W tym czasie pierwszeństwo będą mieli zwykle importerzy, którzy od lat współpracują z danym dostawcą.